MS Řecko Volos

11.08.2023

Ve dnech 22.–30. 7. probíhalo mistrovství světa lodní třídy ILCA 4 v řeckém Volosu. Na startu byl rekordní počet závodníků. Celkem 437 účastníků ze 49 zemí světa – 287 chlapců a 150 dívek.

Na mistrovství světa z České republiky odjeli tři dívky a pět chlapců.

Na start jel reprezentovat a bojovat i Jeremiáš Přikryl z Lodních Sportů Kroměříž,který teprve v loni na podzim přešel na lodní třídu ILCA 4 z lodní třídy Optimist.

Mistrovství se neslo ve znamení velmi vysokých teplot až 47 °C, náročný povětrnostních podmínek od slabého až velmi silného teplého větru, vln a proudů.

První den postupové kvalifikace se Jeremiášovi podařilo dojet rozjížďky na 11. a 15.místě v 72členné skupině.

Druhý den se neodjela ani jedna rozjížďka, z důvodu šířícího se požáru v blízkosti města. Horký vítr o síle 12 m/s působil jako horký fén a v kombinaci s kouřem ohrožoval zdraví závodníků. Tři kilometry od města došlo k výbuchu muničního skladu. Všichni byli připraveni k evakuaci. Organizátoři žádali trenéry, aby vzali čluny a jeli evakuovat lidi z pláže v oblasti zasažené ohněm. Jeremiášův tatínek a trenér,Petr Přikryl, ani minutu neváhal, a stejně jako většina trenérů byl se svým člunem nápomocný záchranářům. Volos, kde se šampionát konal, byl totiž centrálním místem pro evakuované okolí. Jakmile vítr následující den utichl, podařilo se oheň uhasit a mistrovství mohlo pokračovat.


Třetí den kvalifikace Jeremiáš dojel rozjížďky na 12. a 13. místě a do finálových dnů závodu si tak vybojoval postup do zlaté skupiny na 34. místě. Do zlatého finálového fleetu (skupiny) postoupilo pouze 72 závodníků.


Ve finálové skupině bojoval Jeremiáš nejen s větrem a vlnami, ale i se závodníky světové konkurence. Na svém prvním mistrovství světa lodní třídy ILCA 4 vybojoval Jeremiáš celkové 65. místo z 287 závodníků z celého světa, což je pravděpodobně historicky nejlepší výsledek českého chlapeckého reprezentanta na mistrovství světa v lodní třídě ILCA 4

Jachetní klub Kroměříž, Na Hrázi 4088/2C, 767 01 Kroměříž, +420 722 534 811
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky